Son Dakika

HASTA OLMA HASTALANIRSIN

Konu sağlık olursa yazmamak olmaz elbette. İnşallah bu yazacaklarım suya yazmak gibi olmaz. Geçtiğimiz günlerde talihsiz ufak bir kaza geçirdim. İşaret parmağıma dört tanecik dikiş atıldı. Buradan ufak bir uyarıda bulunayım acele asla etmiyoruz iş yaparken.

SOKAK ÇOCUĞU YOKTUR ÇÜNKÜ SOKAKLAR ÇOCUK DOĞURMAZ

Kafamızı kaldırmadan yürümek mümkün olsa da o şekilde yürüsem diyorum bazen. Caddeler de, kaldırım kenarlarında, köprü altlarında, virane olmuş evler de. Onları görmemek mümkün mü? Bu çocukları sokaklar mı doğuruyor da isimleri her birinin sokak çocuğu.

GÜNLER HAFTALAR AYLAR VE SONUÇLAR

Engelliler Haftasıydı, Anneler Günüydü, Hemşireler, Ebeler, Babalar, Sevgililer, Polisler aklıma gelmeyen zorlamadan gelecek olan diğer günlere selam olsun. Gerçekten bu günler, haftalarla ne kadar duygusal ne kadar duyarlı bir insan olduğumuzu gösteriyor görmemek mümkün değil.

ÇOCUKLARIMIZIN DÜNYASIN DA KURAL VE CEZA KAVRAMLARI

Doğru tektir ama yanlışlar bir çoktur. İnsanların düşüncelerini indirgemiş olursak eğer. Ben şunu şu yüzden yaptım. Şu şöyle olduğu için böyledi gibilerinden mazeretlerden dolayı yanlışın cevabı sayısızdır. Oysaki tek doğru tek yanlış vardır.

ARI VE ÇİÇEKLERİ

İçinde yaşadığımız hayat üzerimize giydiğimiz elbiseden farksızdır bana göre. Birçok insan farklı elbiselerle karakterlerine özgün şekilde giyinirler. Kimse kimseye neden bunu giyiniyorsun deme lüksü bile olamaz. Kendimizle alakamız olmayan insanları hayatımıza katmamız tıpkı üzerimizde ki elbise gibi normal şeyler olmalıdır. Kimse şunu dememeli arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Bu olay şu an anlatmak istediğimle tamamen farklıdır.

ATTAN DÜŞENİN HALİNİ EŞEKTEN DÜŞEN ANLAR

İnsanoğlu doğumdan itibaren başlar kendini ifade etmeye. Minicik dudaklar açılır kapanır ınga ınga diye. Doğru insana derdini duyurmuşsan eğer sorun olmaz. Ağlamalar sevinçle karşılanır. Eğer doğru insanı bulamamışsan eğer sızlanmalar nafile. Duygular beyhude kalır.

ZAMAN DEĞİŞİM VE SON

Akşam ezanı okunmadan evlerimizde olan çocuklardık her birimiz. Bu yazım -95 sonrası doğan gençleri kapsamamaktadır. Sorsam herhangi bir aileye evladın nasıl diye. Bulanık çağı diye geçiştirecek belki, ardından devam edecek. Deli dolu diyecek hatta evladını eleştirmekten bile korkacak. Sessizliğe gözlerinde ki buğuyu koyacak.

ARTIK DUR DEMENİN VAKTİ ONLAR İÇİN

Caddelerin en kuytu yerlerinde dururlar çoğu vakit. Birileri bizleri görür mü ki acaba diye beklemektedirler. Avuçlar açık, boyunları bükük, bakışlar ürkek, dudaklar yarım. “Bir ekmek parası”, derken ki cümleleri titrektir birçoğunun. Gerçek manada birçoğu ihtiyaç için o sokak taşlarına oturup dilenmektedirler. Evde onu bekleyen kimsesi yoktur belki de. Karın tokluğuna sahipsizliğin verdiği duyguyla ordadır. Onların için hayat kolay değildir, elbet. Onların bu duygularını sömüren insanlar vardır bazılarından haraç bile kesiyorlar ben buna eminim. Veya birileri tarafından meslek gibi icra ettirilip onlara kar payı veriliyor buna da eminim. Ama kimse tarafından buna dur denilmiyor. Sokaklara çıkmak insanın içini ürpertiyor. Minicik çocukları çalıştıran zihniyetlere kimse dur demiyor. Neden masum bebekler bu oyunlara alet olunuyor, peki caddenin soğuk asfaltında oturan o kadın halinden mutlu mu sanırsın? Karnında doğmamış bebeği, kucağında 1 yaşında bile olmayan bebeği ve o bir anne diyebilir miyiz? Kim bu hayatı kendine iş olarak seçmek ister ki!. Neden bu masum kadın ve bebekleri güven içinde huzur içinde yaşaması için imkân verilmiyor.

DUALARA AMİN DEMEK DÜŞER

“ Aşk ” ile Yola çıkmak ise niyetin, Belâ ile imtihan edilirsin… “ Zül'celâl ve'l İkrâm ” Önce “ kahır ” Sonra “ ikram ” Taptuk Emre Hazretleri {k.s} “Ey Allah'ım beni; Beni bana nasip etmeyeceğin hayalin peşine düşürme.” (Amin) Dedim çok zorluk çekiyorum. Buyurdun: Her zorluktan sonra bir kolaylık vardır. İnşirâh Sûresi, 5 Dedim dayanamıyorum. Buyurdun: Allah sabredenlerle beraberdir. Bakara Sûresi, 153 Dedim çok huzursuzum. Buyurdun: Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. Ra’d Sûresi, Allah'ım merhametsizleri bize musallat etme. . . | Tirmizi İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır. -Yunus Emre Ne zaman çaresizliğe düşsem, senin sıfatlarınla kapına geliyorum. Önceden gelemediğim için Affet Allahım.(Meltem Kavak) Kendini niye yalnız hissediyorsun? Allah, hiç yarattığı kulu yalnız bırakır mı? - Hz. Mevlana Allah'ım ! Dönüşü olmayan yollarla, Hâlden anlamayan kullarla -ve içime ağır gelecek yorgunluklarla İmtihân etme beni .. Allahım ömrümün kalan kısmını geçen kısmından hayırlı eyle " La tahzen innallahe meana" Üzülme! ALLAH bizimledir, Diyerek sırtını RABBİNE dayamış, Bir PEYGAMBERİN ümmetiyiz elhamdülillah “Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!” Mevlana Her çile “Cennet” yolunun bir taşıdır. İmtihandan kaçan ahireti kaybeder. Hz. Muhammed (s.a.v) Dünyada kazanmış görünüp de Ahirette kaybedenlerden eyleme Allah'ım. "Allah'ım Beni Kendine Ve Sevdiğine Yakın Kıl. . . " - Hz. Hatice (r.a) Yaratılan her şey sana muhtaç iken , Ne olur muhtacına muhtaç etme bizi ALLAH'ım.. ne kadar hesap yaparsanız yapın, hesapta olan değil. Nasipte olan gelir başa. Aldırma söylenenlere! Varsın, Görenler seni bir ot sansın Sen gül ol da, Uğruna ötmeyen bülbül utansın (Hz. Mevlana)

KÖR BİR NESLİN İNSANI OLDUK

Nasıl yetiştik ve nasıl yetiştiriyoruz o tertemiz çocuklarımızı. Kalplerine neleri nakış nakış işliyoruz. Hiç düşündünüz mü?