Son Dakika

SEDİR TOHUMU EKİMİ HAYAT KURTARIR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Saraykent ilçesine bağlı Beşkavak Köyü’nde kar üstünde sedir tohumu ekimi yaptı

Bu haber 1346 kez okundu.
Yazı Boyutu
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Saraykent ilçesine bağlı Beşkavak Köyü’nde kar üstünde sedir tohumu ekimi yaptı.
Akmağdeni Orman İşletme Müdürlüğü’nün görev alanına giren Yalıkavak Köyü’nde bulunan ve yaklaşık 95 dekarlık alan daha önceden T.C.D.D. İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne hammadde üretim sahası olarak kullanılıyordu. Sahanın rehabilite edilmesinin ardından orman teşkilatı burada karpelli sedir tohumu ekimi gerçekleştirdi.
YARIM TON TOHUM SERPİLDİ
Akmağdeni Orman İşletme Müdürlüğü’nün ilk kez gerçekleştirdiği kar üstünde sedir tohumu ekiminde yarım ton tohum serpildi. Sedir tohumu ekimine ise işletme müdürlüğünde görevli bütün teknik personel katıldı.
TÜRK ORMANCILARI TARAFINDAN GELİŞTİRİLDİ
Türk ormancıları tarafından geliştirilen "Karpelli Sedir Tohumu Serpilmesi Metodu"nun 2004 yılından itibaren özellikle ulaşılması zor yüksek dağlık kesimlerde helikopterlerle tohumların saçılması suretiyle uygulandığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, “Yozgat Yalıkavak Köyü’de de sedir tohumu ekimi gerçekleştirdik. Daha Önce 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile birlikte 2009 yılında Kayseri’de karpelli sedir tohumu ekimi gerçekleştirmiştik. Erciyes Dağı’nda toprakla buluşan bu tohumlar şimdi 2 metre boya ulaştı. Yozgat’ta ki bu tohumlar da filizlenerek inşallah ağaca ve ormana dönüşecek” değerlendirmesinde bulundu.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, karpelli sedir tohumu ekiminin halihazırda Kayseri, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Amasya, Antalya, Denizli, Muğla ve Konya'da da uygulandığını sözlerine ekledi.
……………
 
DENETİMLER ARTIRILACAK-5…………….
SPORCULARA DESTEK -2
……………
 SOÄžUK HAVA KÖYLÜ PAZARINI DA VURDU-2

Yozgat’ta her hafta Salı günü kurulan ve yöresel ürünlerin satıldığı Köylü Pazarı da soğuk havadan etkilendi. Soğuk havada tezgahını açan Köylü Pazarı esnafı iş yapamamaktan yakındı. 
Yozgat’ın çevre köylerinde üretilen hayvansal gıdalar ile sebzelerin satıldığı Köylü Pazarı, soğuk hava nedeniyle ilgi görmüyor. Pazarcılar havaların soğumasıyla birlikte pazarda müşteri potansiyelinin düştüğünü ve iş yapamadıklarını ifade ediyor.
İşlerin soğuk hava nedeniyle iyi olmadığını söyleyen esnaf Gülsüm Yüzer, “Saraykent’in Altınsu Köyünden yaklaşık 40 km’lik yoldan her hafta pazara geliyorum. Satış yapamıyorum, yol paramı dahi zor çıkarıyorum. Satışlarımız iyi değil. Vatandaş kış aylarında köylüden bir şey almıyor” dedi.
 Recepli Köyünden geldiğini ifade eden diğer bir esnaf Osman Karahasan ise “Soğuk hava satışlarımızı olumsuz yönde etkiledi. Vatandaş pazara gelmiyor. O nedenle de iş olmuyor. Peynir, süt, yoğurt, bal satıyorum. Ürünlerimiz hem organik hem de hesaplı. Ürünlerimiz marketlerde satılan ürünlerden en az 5 lira daha aşağıda ama vatandaşımız soğuk hava nedeniyle bizi tercih etmiyor. Satış yapamıyoruz” şeklinde konuştu.
 Kuşçu Köyünden sabah saat 07.00’da pazara geldiğini söyleyen Osman Gülcü ise “Pazara getirdiğim yoğurt ve sütün akşama kadar ancak 10 kovasını satabiliyorum. Soğuk havalar satışlarımızı olumsuz etkiliyor. Yoğurdun kovasını ve sütün 5 kilosunu 10 liraya veriyorum. Ancak havalar soğuk olduğu için vatandaş pazara gelmiyor. Biz de istediğimiz satışı yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.
………….
TEMİZ BİR YOZGAT’A ADIM ADIM - manşet

‘Daha yaşanabilir bir Yozgat’ hedefi ile yola çıkan Yozgat Belediyesi hedefine ilerleme yolunda çalışmalarını sürdürüyor.  Bulunduğu her platformda ‘Yozgat’ın çehresini değiştirme hedefinden bahseden Belediye Başkanı Kazım Arslan, bu anlamda yaptığı çalışmalarda Temizlik İşleri Müdürlüğü araç filosuna 16 araç desteği yaptıklarını ve araç sayısını 25’e çıkardıklarını söyledi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, “Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün yeni dönem hizmet araçlarını hep birlikte hizmete koymuş olacağız. İnşallah Yozgat’ımız için hayırlı uğurlu olur. Temizlik filomuz epeyce eskimişti. Bu sene temizlikle ilgili hizmet alım ihalemizi yaparken temizlik filomuzu da yenilemeyi hedefledik. Çok şükür tamamı sıfır, değişik fonksiyonlara sahip olan 25 tane araçla Yozgat’ımızın daha temiz daha yaşanabilir bir şehir olması için hep birlikte gayret edeceğiz” dedi.
 
TÜRKİYE’DE TEK
Yozgat’ta hayata geçirilen ‘Çöp Taksi’ uygulamasının  Türkiye’de tek olma özelliği taşıdığını kaydeden Başkan Arslan, “Bu arada tabi 2 tanede çöp taksimiz var. Geçen sene bir taneydi bu sene iki tane oldu. Birisi sürekli mahallelerde dolaşacak, birisi de merkezde dolaşacak. Bu da Türkiye’de uygulaması tek olan bir uygulamadır. Bu da Yozgat için bir farklılıktır” dedi.
Başkan Arslan sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Artık ben iddia ediyorum. Yozgat halen şu durumunda bile İç Anadolu’daki birçok ilden daha temiz vilayettir. Bundan sonra biz Çorum’u örnek almayacağız, Çorumlular Yozgat ne kadar temiz diyecek. Bundan ben eminim siz de emin olun. Biz belediye olarak temizleyeceğiz. Ama bunun karşılığında da Yozgatlı hemşerilerimizden her zaman beklentimiz oldu. Yozgat bizim evimiz, bu meydanlar caddeler, sokaklar bizim evimizin salonu. Nasıl ki evimizi temiz tutuyorsak Allah rızası için Yozgat’ı da kirletmeyelim. Bizim vazifemiz temizlemek Yozgatlı hemşerilerimizin vazifesi de kirletmemek. 25 tane aracımız Yozgat için hizmet edecek. Bu milli bir servettir Yozgat’ın servetidir. Araçlarımız Yozgat’a hayırlı olsun. Bütün hedefimiz Yozgat’ın daha yaşanılabilir bir şehir olmasıdır. Bütün amacımız bu yöndedir. Bu hedef doğrultusunda mesafe alıyoruz.”

EL BİRLİÄžİ İLE ÇALIŞIYORUZ
Vali  Kemal Yurtnaç ise “Yozgat Belediyemizi temizlik hizmetleri adına yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Allah kazasız belasız çalışmalar versin. Belediyelerin en önemli görevleri şehri temizlemek, şehrin imarını yönlendirmektir. Yozgat’ta belediye ile birlikte çalışıyoruz. Birbirlerimizin noksanlarını tamamlıyoruz. Gerek İl Özel İdare gerek belediye birbirlerine destek oluyor. Biz Yozgat’ta bu tür hizmetlerin daha kaliteli olması fedakarlığı birlikte için her türlü yapacağız” şeklinde konuştu.
Belediyelerin genellikle temizlik işlerini özelleştirme yoluna gittiğini dile getiren Vali Yurtnaç, “Belediyelerimiz eğer prensiplere uygun bir şekilde çalışırsa özelleştirmeye gerek kalmayacaktır. Bunun dışında vatandaşların da ‘bu nasıl olsa belediyenin görevi’ diyerek tüm işi belediyeye yüklemesi yanlış. Hayvanlar bile pisledikleri yerleri kapatıyor. Biz medeni hayatın gereği olarak temizliğe önem verirsek belediyeler de bu noktada harcayacakları ekstra eforu başka hizmetleri yerine getirmek için harcayabilirler” ifadelerine yer verdi.
 
KÖYLERİN ÇÖPÜ ÖZEL İDARENİN İŞİ
Vali Yurtnaç, İl Özel İdaresi olarak belediyeden köye dönmüş köylerin çöplerinin özel idare tarafından bertaraf edileceğini dile getirdi. Prensiplere uygun bir şekilde davranılarak Yozgat’ın geleceğine yön vermek istediklerine vurgu yapan Vali Yurtnaç, “Yozgat’ı daha ileri bir seviyeye çıkarmak Yozgat’ta yaşayan her bir bireyin görevi. Birlikte çalışarak çanağa sıkışmış bu kenti daha ileri bir seviyeye çıkarabiliriz” dedi.
 
Açıklamaların ardından bünyeye katılan çöp aracını deneyen Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Meydanı’nda tur attı. Başkan Arslan’a, Vali Kemal Yurtnaç’ta eşlik etti.
 Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen araç tanıtım programına Vali Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, Temizlik İşleri Müdürü Ömer Duyar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yozgat Belediyesi  Temizlik İşleri Müdürü Ömer Duyar ise araçların teknik özellikleriyle ilgili bilgi verdi. Ardından programa katılan vatandaşlara kavurma ve pilav ikramında bulunuldu.
 

Bu haber 04 Ocak 2017 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.