Son Dakika

YANGIN  TATBİKATI
YANGIN TATBİKATI

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Sporcu Eğitim Merkezinde eğitim alan öğrencilere yönelik yangın tatbikatı yapıldı.  Sporculara, olası bir yangında binadan nasıl çıkılacağı, yangına nasıl müdahale edileceği anlatıldıktan sonra yangın tüplerinin kullanımı uygulamalı bir şekilde anlatıldı.

SABAH NAMAZINDA BULUŞTULAR
SABAH NAMAZINDA BULUŞTULAR

Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik, sabah namazı buluşmaları çerçevesinde çocuk evlerinde barınan çocuklarla bir araya geldi. Yozgat İl Müftülüğü’nün geleneksel hale getirdiği sabah namazı buluşmaları devam ediyor. 

YENİ BİR ÖZVERİ DÖNEMİ BAŞLIYOR
YENİ BİR ÖZVERİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, 2017-2018 eğitim öğretim yılının açılışı hakkında açıklama yaptı. Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının öğrenciler için yeni bir heyecanın başlangıcı, öğretmenler için yeni fedakarlıklar ve özveri döneminin, Türk milleti içinse geleceğe yönelik daha büyük adımların atabilmesi hedefiyle başladığını söyledi. Şerefli, yeni eğitim öğretim yılının köklü sorunlara köklü çözümlerin üretildiği bir yılın olmasını temenni ederek, “ 2017-2018 eğitim-öğretim yılı, öğrencilerimiz için yeni bir heyecanın başlangıcı, öğretmenlerimiz için yeni fedakarlıklar ve özveri dönemi, milletimiz içinse geleceğe yönelik daha büyük adımlar atabilme hedefiyle başlıyor. Yaklaşık  18 milyon öğrencimize, 900 bini aşkın öğretmenimize, diğer eğitim çalışanları ile birlikte 20 milyonluk bu büyük ailenin tüm fertlerine başarılar diliyoruz. Ülkemizi ve içinde yaşadığımız coğrafyayı birçok yönüyle sıkıntıya sokan terörün ve darbe girişimiyle başlayan 15 Temmuz işgal hareketinin olumsuz yansımalarını yaşamaya devam ettiğimiz bir dönemde, yeni eğitim-öğretim yılı, milli şuurun artırılmasına katkı sağlamalıdır. Darbe girişimi sonrası ülkenin toparlanması ve geleceğin şekillenmesi anlamında birçok alanda adımların atılması, eğitimde de iyileştirici hedefler içeren değişim iradesinin ortaya konulması umut verici olmakla birlikte, hala yapılması gereken pek çok iş, çözülmesi gereken sorunlar bulunmaktadır” dedi. “Hayatın her alanını etkileyen olumsuzluklar eğitimin bıraktığı boşluklardan kaynaklanmaktadır” Şerefli açıklamasının devamında, Hayatın her alanını etkileyen olumsuzlukların eğitimin bıraktığı boşluklardan kaynaklandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Bugün toplumsal bir ihtiyaç haline gelen yeni bir müfredat olgusu hepimizin gerçeğidir.

25 BİN DEKARA ULAŞTI
25 BİN DEKARA ULAŞTI

Yozgat'ta son yıllarda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde kentte meyve bahçeleri 25 bin dekar alana ulaştı.  Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat'ta son yıllarda meyve üretimine ilgi arttı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün yönlendirmeleriyle hububata alternatif olarak elma, kiraz ve şeftali gibi meyve fidanlarıyla kurulan bahçeler, 25 bin dekar alana ulaştı. Yozgat'ta doğal şartların meyveciliğe uygun olduğunu ve üreticiyi meyve yetiştiriciliğine de yönlendirdiklerini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Topçu köyündeki Yusuf Güneşer'in şeftali bahçesinde incelemelerde bulundu.  Kentte hububatın yanı sıra meyveciliğe olan ilginin arttığına işaret eden Özdemir,"Yozgat'ın Kadışehri ilçesi Kabalı köyünde 5 bin 640 dekar alanda bir meyve bahçemiz var. Orada kiraz, şeftali ve elma yetişiyor. Kabalı Yozgatlı üreticiye iyi bir örnek oldu. Şehirde meyveciliğe ilgi büyük oranda arttı. Şu anda 25 bin dekar civarında meyve bahçemiz bulunuyor" dedi. Yaklaşık 4 yıl önce diktikleri şeftali fidanlarından 3-4 ton şeftali elde ettiklerini belirten Yusuf Güneşer ise,"Şeftali, Bursa ili ile özdeşleşmiş ama Yozgat'ın şeftalisi de kaliteli ve lezzetli bir aromaya sahip. Bu sene ağaçların budamasını iyi yapamadığımız için şeftali ağaçlarının dalları kırıldı. Ama gelecek yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden uzman kişilerden yardım alarak budamayı gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. En önemli sorunlarının pazar sorunu olduğunu da vurgulayan Güneşer, şeftalileri yol boyunda kilosunu 2.5 liraya satarak tükettiklerini söyledi. Ürettikleri şeftalinin aromatik bir tada sahip olduğunu dile getiren Güneşer, amaçlarının bir meyve suyu fabrikası ile anlaşarak şeftalileri elden çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

ŞEKER-IŞ'TEN DESTEK
ŞEKER-IŞ'TEN DESTEK

Boğazlıyan Şeker Fabrikası 11. Kampanya açılış töreninde  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın Şeker sektörünün içerisinde bulunduğu sıkıntıları dile getirmesinin yankıları artarak devam ediyor. Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay’ın sektörle ilgili gündeme taşıdığı sorunlar, Kayseri Şeker’e bağlı Boğazlıyan Şeker Fabrikası 11. Kampanya açılışında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından, “Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay’ın talepleri üzerine Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştüm, Şeker üst kuruluna atama yapılacaktır ve Şeker pancarı kotalarında sorun bulunmamaktadır”şeklinde yanıt bulmuştu. Son olarak Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’a Kayseri Şeker’e bağlı Boğazlıyan Şeker Fabrikasının 11. Kampanya açılışında şeker sektörüne verdikleri destekten dolayı teşekkür mektubu göndermesi memnuniyetle karşılandı. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a gönderdiği Mektubunda “Sayın Başbakan Yardımcım; Öncelikle, öteden beri bir takım çevrelerce kasıtlı ve keyfi olarak hedef tahtasına oturtularak tahrip edilmeye çalışılan milli şeker sektörümüze yönelik Boğazlıyan Şeker Fabrikası’nın 11. Kampanya açılışını onurlandırarak yapmış olduğunuz konuşmanızda koruyucu ve kollayıcı söylemleriniz, sektörden ekmek yiyen milyonlarca insanın hislerine tercüman olurken, yüreklerine su serpmiştir” ifadelerine yer verdi. İsa Gök Maliye Bakanı Naci Ağbal’a gönderdiği Mektubunda ise, “Sayın Maliye Bakanım; Türk tarımının, şeker sanayinin ve pancar üreticisinin geleceği için bir çıkış yolu arayan, mukaddes davamız olan şeker sektörünün ayakta kalması için tüm imkanlarınızı zorlayarak göstermiş olduğunuz duyarlılığınız pancar üreticisinden işçisine şeker sektörü çalışanları tarafından övgüye değer” denildi.

EĞiTiM SEMiNERi TAMAMLANDI
EĞiTiM SEMiNERi TAMAMLANDI

Sosyolog Eğitim Danışmanı ve Yaşam Koçu İsmail Karasu tarafından Yozgat merkez ve ilçelerde görev yapan öğretmenlere pozitif kişiliğin eğitime katkısı, moral, motivasyon, iletişim ve empati konusunda verilen seminer tamamlandı.  Seminer ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tekin, geçtiğimiz yıl okullarda eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik olarak Vali Kemal Yurtnaç’ın talimatı ile çalışma başlattıklarını ve bu çalışma kapsamında Yozgat’ı 7 bölgeye 

SAĞLIKÇILARA SEPSiS EĞiTiMi
SAĞLIKÇILARA SEPSiS EĞiTiMi

Türk Yoğun Bakım Derneği ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle 13 Eylül Dünya Sepsis Günü kapsamı içerisinde Sepsis’e bağlı ölüm oranlarına dikkat çekmek amacıyla tüm ülke çapında verilen ‘Sepsis’i Tanımlama ve Farkındalık’ eğitimi Yozgat Şehir Hastanesi Konferans Salonunda yapıldı. Dünyada sepsis hastalığı nedeniyle yılda 30 milyon kişinin tedavi gördüğü ve bunların 5-8 milyonunun ise bu nedenle öldüğü bildirilen programda; sepsis farkındalık, tanı, acil ve ileri tedavi eğitimi il geneli tüm sağlık çalışanlarına verildi. Yozgat Şehir Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Olcay Dilken’in sunumuyla başlayan eğitimde katılımcılara dünya genelinde cid

ALTIN, BAŞARI DiLEDi
ALTIN, BAŞARI DiLEDi

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Altın, mesajında, sağlıklı ve standartlara uygun okul malzemeleri alımı-satımı konusunda uyarılarda bulundu. 

ÖĞRENCiLERi BEKLiYORLAR
ÖĞRENCiLERi BEKLiYORLAR

 Yozgat'ta üniversite öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği ikinci el ve spot eşya satan esnaflar, hazırlıklarını tamamlayarak öğrencileri beklemeye başladı. Yozgat'ta üniversite öğrencilerinin Eylül ayı sonunda ders başı yapacak olması ikinci el eşya satıcılarını hareketlendirdi. Depolarını spot ve ikinci el eşya ile dolduran esnaflar, öğrencileri beklese de eskisi kadar satış yapamamaktan yakındılar. Yozgat'ta üniversiteyi kazanan öğrencilerin, kiraladıkları evlere eşya almak için spot ve ikinci el eşya satıcılarına geldiğini söyleyen Mevlüt Erdağ,"Bizim sektör öğrencilere yönelik. Okulların açılmasına iki hafta gibi bir süre kaldı. Malzemelerimizi aldık. Öğrencileri bekliyoruz. İnşallah öğrenciler Yozgat’a geldiğinde satışlarımızda hareketlilik olacak" dedi. 2-3 yıl öncesine kadar ikinci el eşya piyasasının oldukça iyi olduğunu hatırlatan Erdağ, artık eskisi kadar satış yapamadıklarını belirtti. Eşyalı kiralık dairelerin ve özel yurtların işlerini büyük oranda azalttığını da söyleyen Erdağ, şu an ikinci el eşya piyasasının durgun olduğunu ifade etti.

ÇÖZÜM'DE UYUM EĞiTiMi
ÇÖZÜM'DE UYUM EĞiTiMi

Yeni eğitim öğretim yılında Yozgat Çözüm Koleji’nde anasınıfı, ilkokul bir ve ortaokul 5.sınıflara kayıt olan öğrencilerin bir hafta süren ‘okula uyum eğitimi’ tamamlandı.  Öğrencilerin okul kaygılarını gidermek, onlara okul ortamını sevdirmek ve okul arkadaşlarını tanımalarına yardımcı olmak amacıyla başlatılan ‘okula uyum eğitimi’ Yozgat Çözüm Koleji’nde de tamamlandı. Öğrenciler, öğretmenleri gözetiminde ger