Son Dakika

PANCAR FİYATINA 10 TL İLAVE
PANCAR FİYATINA 10 TL İLAVE

Kayseri Şeker’in 63 ncü Kampanya açılışında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’de bu yılda Türk Şekerin ilan edeceği pancar fiyatına 10 TL/ton ilave fiyat uygulanacağı müjdesi çiftçiler tarafından coşku ile karşılandı. Başkan Akay, "Kayseri Şeker, elde etmiş olduğu büyük başarı ve gelişme sonucunda son üç-dört yıldır Kayseri’de vergi rekortmeni olacak seviyede bir karlılık yakalamışken çalışanına da sektörün en yüksek ücret zamlarını ve ikramiyelerini vermektedir. Bu başarıdan elbette çiftçimiz de pay sahibi olmakta yıllardır şeker pancarına diğer şirketlerden 10 TL/ton daha fazla fiyat uygulamıştır. Bu yıl da Türk Şekerin ilan edeceği pancar fiyatına göre yine 10 TL/ton ilave fiyat uygulanacaktır" dedi. "Bu politikamız sonucu; bölgemizde çiftçiye para kazandıran yegane ürün olan şeker pancarına ilgi artmaktadır. Her geçen yıl gerek pancar ekim alanlarının artması, gerekse çiftçilerimizin birim alandan daha yüksek verim elde etmesi sonucu pancar üretimi de önemli ölçüde artmaktadır" Başkan Akay konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bu üretim artışı, iş yükü artışını beraberinde getirmekte, bu durum ise hem makinalaşma, hem de daha planlı, programlı iş yapma ihtiyacını doğurmakta

TRAFİK KAZASI: 3 YARALI
TRAFİK KAZASI: 3 YARALI

Yerköy’de meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Yasin Bucak idaresindeki 06 DY 3201 plakalı otomobil, 100'üncü Yıl Ma

ÖĞRENCİLERE KALEM SETİ
ÖĞRENCİLERE KALEM SETİ

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi liderleri ve bir grup gönüllü genç tarafından sınavlarda toplanılan kırtasiye setleri, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere dağıtıldı. Yozgat'ta Genç Dönüşüm Projesi kapsamında sınavların ardından ÖSYM'nin dağıttığı kalemleri toplayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi liderleri, yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte, kırtasiye malzemelerini öğrencilere dağıttı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Yozgat Gençlik Merkezi Liderlerine, üniversite ve okullardan gönüllü gençlerde; kalem, silgi, çakıdan oluşan kırtasiye seti dağıtımında yardım etti. Yeni eğitim öğretim yılının açılışı dolayısıyla gerçekleştirilen bir etkinlik olduğunu söyleyen Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz,"Genç Dönüşüm Projesi kapsamında sınavlar sonrası topladığımız kalemleri öğrencilerimize dağıtmak istedik. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi olarak öğrencilerimize yıl içerisinde yapacağımız kamp, gezi, eğitim, spor gibi etkinlikleri duyurup öğrencilerimizin yanlarında olduğumuzu hissettirmek istedik" dedi.

BAŞKAN BULUT’TAN MALİYE’YE TEPKİ
BAŞKAN BULUT’TAN MALİYE’YE TEPKİ

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO)  Başkanı Ahmet Bulut,  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin  son zamanda  iş yükünün daha da arttırıldığını belirterek Maliye’nin  üzerlerine yüklemiş oldukları bilgi ve belge taleplerine tepki gösterdi. SMMMO Başkanı Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, Mali Müşavirlerin vergilerin toplanmasında Maliye Bakanlığı’nın özel sektör ile ilişkisinde bilgisi ve yasal olarak destekçisi konumu ile  önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Bulut, şunları kaydetti: “Hiçbir amaca hizmet etmeyeceği ortada olan fatura ve fiş sayı toplamlarının belirtilmesini üst kuruluşumuz olan  olan TÜRMOB ve illerdeki Odaların görüşüne açmadan.Mali Müşavirlere getirilmiş olan ve Mali Müşavirlere göre hiçbir amaca hizmet etmeyeceği apaçık bir şekilde ortada olan • Fatura, • e- Fatura,(Maliye Sisteminden kesiliyor) • e -Arşiv Fatura (Maliye Sisteminden kesiliyor) ,• e-Bilet (Maliye Sisteminden kesiliyor), • Perakende Satış Fişi, • Serbest Meslek Makbuzu,• İrsaliyeli Fatura Özel Fatura, Dip Koçanlı Fatura, Kıymetli Maden Satım Belgesi, Döviz ve Kıymetli Maden Satım Belgesi, Noter Makbuzu,Döner Sermayeli Alındı belgesi, Dipkoçanlı olmayan yolcu taşıma biletleri, Tahsilat Alındı Belgesi… vb. sayılarının belirtilmesini Kurban Bayramı öncesi sadece İnternet Vergi Dairesi üzerinden duyurarak işleme koymasına bir anlam veremedik.”

YATIRIMIN EŞİĞİNDELER
YATIRIMIN EŞİĞİNDELER

ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, Antalya Ticaret Borsası tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle organize edilen ve bu yıl 8'incisi düzenlenen YÖREX’i ziyaret etti. YÖREX’i Yozgat adına fırsata çevirmek için çalıştıklarını kaydeden Yıldız, “ Antalya Yozgatlılar Derneği Başkan Yardımcısı iş adamı değerli dostumuz Erhan Varol ile Genel sekreterimiz Ahmet Emin Kilci değerli İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı ve uzman arkadaşımız Yunus Emre Şeker bir ekip olarak Yozgatlı İş Adamlarımızı ziyaret ettik. Erk Mekanik sahibi M.İlker Şahin ve Antalya Müsiad Eski Başkanı Resul Lekesiz’e teşekkür ederiz. Özellikle yerli bir aydın kişiliğe sahip Resul Lekesiz Yozgat’a yatırımın eşiğinde. Dersimizi çalışıp senaryolarla tekrar karşılarına çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ÖDÜL
BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ÖDÜL

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, 2017 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS), Türkiye genelinde dereceye giren öğrencileri ödüllendirdi. Sorgun Belediye Başkanlık makamında yapılan ödül törenine Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci, başarılı öğrenciler ve aileleri katıldı. Şimşek, belediyede gerçekleştirilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, öğrencilerin başarılarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Sorgun’da her yıl üniversite kazanan öğrencilerin sayısının arttığını bu yıl Sorgun’dan, Türkiye genelinde ilk 3 bine, 5 bine giren birçok öğrenci bulunduğunu ifade eden Şimşek, bu öğrencileri, ailelerini ve öğretmenlerini kutladığını belirtti. Bu yıl YGS’yi kazanan ilk on kişi içerisinde 6 tane tıp, bir hukuk, bir metalurji Mühendisliği, bir diş hekimliği bir de endüstri mühendisliği bulunduğuna dikkat çeken Şimşek şöyle konuştu;“Öğrencilerimizin bu aşamaya gelmesinde öğretmenlerinin ve ailelerinin çok büyük emek harcadıklarının bilincindeyiz. Eğitim de başarılı olmak çok kolay olmuyor. Bu emeklerin sonucunda mutlaka çalışanın ödülünün karşılığını aldığını görüyoruz.

GÜNEŞER, MİLLİ İRADE’DE
GÜNEŞER, MİLLİ İRADE’DE

Son bir yıldır Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan Ramazan Güneşer, Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne geçti. Yeni görevlendirmesini sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Güneşer, şunları kaydetti; “Son bir yıldır görev yaptığım Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki görevimi bugün devrederek eski okulum Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki yeni görevime başladım. Görev yaptığım süre içerisinde desteklerini esirgemeyen çok iyi bir çalışma ortamı bulduğum, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki tüm idareci,öğretmen ve personeline teşekkür ederim. Mezunu olduğum okulum Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde görev yapma fırsatını veren Rabbime binlerce hamd olsun.  Tüm mezunlarımızın ve gönülden imam hatipli dostların destek ve istişarelerine özellikle de dualarınıza talibiz.”

BAŞKAN ALTIN’DAN  ‘AHİLİK HAFTASI' MESAJI
BAŞKAN ALTIN’DAN ‘AHİLİK HAFTASI' MESAJI

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Latif Altın, ahilik teşkilatının temellerinin Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atıldığını ve daha sonra tüm Anadolu'ya, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayıldığını vurguladı.

ALIŞVERİŞLER ARTIK DAHA BİLİNÇLİ
ALIŞVERİŞLER ARTIK DAHA BİLİNÇLİ

Destine Teyze İşletme Sorumlusu  Mesut Akgün, alışveriş konusunda vatandaşların bilinçlendiğini  söyledi.  Akgün, “Alışveriş merkezlerindeki temizlik ürünlerini sürekli takip ediyoruz onların sattığı fiyatın her zaman altında satıyoruz” dedi. 

“HER ZAMAN ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ”
“HER ZAMAN ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ”

Kayseri Şeker Fabrikası 63. Kampanya Açılış Töreni’nde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Her zaman üreticilerimizin yanında olacağız” dedi. Şeker Fabrikası’nda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yapılan ve yapılacak olan projeleri anlatan Akay, “Kayseri Pancar Kooperatifi ve Kayseri Şeker Fabrikası sadece Kayseri’nin değil aynı zamanda Sivas’ın, Yozgat’ın, Nevşehir’in de önemli bir kısmını kapsayan üretim faaliyeti yapan kuruluşlardır. 1953 yılında kurulan Kayseri Pancar Kooperatifi’nin bu bölgede 830 köyde 77 bin 631 ortağı bulunmaktadır. Bölge tarımına ve çiftçisine büyük hizmet sunmaktadır. 1955 yılında faaliyete başlayan Kayseri Şeker, 2010 yılında yaşadığı badirelerin etkilerinden, sıkıntılarından kurtularak ayakta kalmayı başarmış, bugün gerek Orta Anadolu’nun gerek şeker sektörünün ve gerekse Türkiye'nin güçlü ve gelecek vadeden bir kuruluşu haline gelmiştir. Tüm Orta Anadolu coğrafyasına umut ve ekmek kapısı olan bir kuruluştur. Bu kampanya döneminde faaliyet sahamızda bulunan 4 ile bağlı 28 ilçe ve 238 köyde 9 bin 800 çiftçi ile 512 bin dekar arazide pancar ekimi gerçekleştirilmiştir. Çiftçi ile 2 milyon 288 bin ton pancar üretim sözleşmesi yapılmakla birlikte brüt 3 milyon 100 bin ton seviyesinde üretim beklemektedir. İşlenecek pancar miktarının ise 2 milyon 850 bin ton olması beklenmektedir. İşlenecek bu pancardan 400 bin ton kristal şeker üretilecek olup, ülkemizde üretilecek şekerin tahmini yüzde 15’ine tekabül etmektedir. Bu şekerle birlikte 570 bin ton yaş küspe ve 114 bin ton melas üretimi gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bu ürünlerin parasal değeri bugünkü fiyatlardan yaklaşık 1 milyar 100 milyon TL’ye ulaşacaktır. Pancar Kooperatifi ve şirketlerle birlikte Kayseri Şeker topluluğunun bir yıllık cirosunun 1,5 milyar TL’yi aşması beklenmektedir. Amacımız çiftçinin gelirini artırmak değil, namerde merde bile muhtaç etmemektir. Bu çerçevede bu ürünlerde yaptığımız alımların, çiftçilerimizin lehine fiyat oluşmasına katkı sağladığını ve onların ziyadesiyle memnun kaldıklarına şahit oluyoruz. Bizim görevimiz çiftçinin gelirini artırmak olduğu kadar işini ve masraflarını azaltmak olduğu için, bu iş yükünü azaltmak amacıyla mauslarla pancar yükleme uygulamasını Türkiye’de ilk olarak 5 sene önce başlatmıştık. Başlangıçta tereddüt oluşsa da çiftçimiz kısa zamanda mausla pancar yüklemeye alışmış bulunmaktadır. Bu çerçevede bu kampanya döneminde yeni bir uygulama daha başlatma kararı verdik. ‘Programlı pancar alımı’ uygulamasını yıl başında yapılan eğitim toplantılarında çiftçimize anlatmış ve uygulama konusunda mutabakat sağlamıştık. Bu uygulama ile toplamda 45 milyon TL’nin üzerinde prim çiftçilerimize verilmiş olacaktır. Hayırlı olsun” dedi. Hayvancılık tesisleri üzerinde de çalışmaların devam ettiğini aktaran Akay, “Asıl üzerinde durmak ve geliştirmek istediğimiz konu hayvancılık tesislerinin kurulmasıdır. Pınarbaşı’nda yapımına başladığımız 2 bin 600 başlık büyükbaş besi ahırı inşaatı Ekim ayı sonunda tamamlanacaktır. Gemerek’te arazi temini yapılmış olup yine büyükbaş ahırı için proje çalışmaları başlamıştır. Yenifakılı’da hazineden yine ahır yapmak üzere arazi kiralaması işlemleri bitmek üzeredir. Arazi ıslahı konusunda Erciyes Üniversitesi ile işbirliği içerisinde çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu. Törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba her zaman üreticilerin yanında olacaklarını söyledi. Fakıbaba, “Bugün gerçekten çok mutluyum. Tarım bir ülkenin olmazsa olmazı. Eğer bir ülke kendi üretimini yapamıyor, gıdasını üretemiyorsa tam bağımsız ve özgür sayılamaz. Bu nedenle çiftçilerimizi ne kadar desteklesek az diye düşünüyorum. 10 bin çiftçi kardeşimizi bir araya getirip bunları beraberce kar ortağı yapmak gerçekten çok büyük organizasyon isteyen bir olay. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah’ın izniyle bu modellerle şahsen Türkiye’nin çok ileriye gideceğine yürekten inanıyorum. İnşallah el ele verdiğimiz müddetçe biz her zaman desteklerimizi devam ettireceğiz, halkımızın, üreticilerimizin her zaman yanında olacağız” şeklinde konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’a teşekkür ederek, “Şeker Fabrikası bizim çocukluğumuzda adeta fenomen gibiydi. Buralarda çalışmak bile avantajdı. 63 senedir Kayseri’ye, çiftçiye ve il ekonomisine katkıda bulunuyor. Arada yönetim zaafları oluyor, bir daha Allah göstermesin. Hüseyin bey ilk geldiğinde ‘durum nedir’ diye sorduğumuzda ‘Eksi 650’deyiz’ demişti. Şimdi sorduğumuzda ‘artı 500’lerdeyiz’ dedi. Helal olsun. Bize düşen de size yardımcı olmak, sıkıntıları ortadan kaldırmak. Bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin son iki yılda çok önemli mücadeleler verdiğinin altını çizen Bakan Özhaseki, “Özellikle son iki yılda yaşadıklarımız cumhuriyet tarihi boyunca yaşanmamıştır. Özyönetim ilan etmeye, paçavralarını asmaya başladılar. Allah’a hamd olsun öyle bir mücadele verildi ki 40 yıllık PKK böyle mücadele görmemiştir. Böyle verilen mücadele neticesinde hamt olsun PKK bitti. Şehirler, ilçeler, köyler, dağlar temizlendi. İnlerine giriliyor şimdi, inlerine girildi. Bunlarla verilecek mücadele milli mücadeledir” dedi. İHA ile yapılan operasyonlara tepki gösteren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslenen Bakan Özhaseki, “Ana muhalefet partisi teröristleri dağlarda avlayan kendi milli aracımızı kınıyor. Bundan çok rahatsız olmuş beyefendi, biz de seni kınıyoruz. Meclise gireceksiniz, teröristi savunacaksınız. Lanet olsun senin gibi adama. Dürüst olacaksınız. Hiç geri adım atmaya niyetimiz yok, istedikleri kadar kınasınlar, yürüyüş yapsınlar. O katiller ordusunu çukurlara gömdük, gömmeye de devam edeceğiz” diye konuştu. Bakan Özhaseki ayrıca DEAŞ ve FETÖ terör örgütleriyle de kararlılıkla mücadele ettiklerini ve etmeye de devam edeceklerini ifade etti. Batılı ülkelere de seslenen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Almanya'da seçim oluyor, Türkiye konuşuluyor. Ya kendi işinize baksanıza siz, niye bizimle uğraşıyorsunuz? Yok, amaçları farklı, yatıyorlar Türkiye, kalkıyorlar Türkiye. Yatıyorlar Erdoğan, kalkıyorlar Erdoğan. Size ne yaptı Sayın Erdoğan? Recep Tayyip Erdoğan köprüler, tüneller, okullar yapıldı, ekonomi ayağa kalktı hamt olsun. Bir taraftan da darbecilere, kumpasçılara karşı dimdik ayakta durdu. İsteseler de başarılı olamayacaklar. Allah'ın izniyle bu birlikteliğimizi sürdürdükçe kimse bize dokunamaz" şeklinde konuştu.